101 gyertya emlékeztetett a kitelepítésre

101 gyertya emlékeztetett a kitelepítésre

A harang hangja hívta az érdeklődőket környei római katolikus templomba január 19-én délelőtt 10 órakor a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapja alkalmából tartott központi megemlékezésre.

1947 augusztusában 101 német ajkú családot szakítottak el rokonaiktól és szülőföldjüktől, kitelepítve őket Környéről. A megemlékezésen a templomban égő 100 gyertya mellé a 101-dik gyertyát Drächsler István, egykori kitelepítettet gyújtotta lángra.

Az eseményen jelen voltak országos tisztviselők, a környék polgármesterei, valamint többek között Popovics György, a vármegye közgyűlésének elnöke, Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő és Kancz Csaba főispán.

Az Országgyűlés 2013-ban határozatban ítélte el a kisemmizést elszenvedő magyarországi német közösség emberi jogokat súlyosan sértő, igazságtalan elhurcolását és elűzetését, és tette meg január 19-ét a meghurcoltatásuk emléknapjává.

Spányi Antal, a székesfehérvári egyházmegye megyéspüspöke celebrált szentmisét, mely előtt Beke László, Környe polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. – Ez a tragédia nem csak az elűzötteknek volt kimondhatatlanul fájdalmas, hazánk is mérhetetlen veszteséget szenvedett – fogalmazott a település vezetője. Spányi Antal arra hívta fel a figyelmet, hogy Isten nem nézi jó szemmel az ember szenvedését, különösen, ha azt ember okozza embertársának. Ezért is kötelességünk fejet hajtani mások szenvedése előtt.

A szentmise után Tirhold Kármen, Környe Község Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke mondott beszédet. – 1946 és 1948 között több mint kétszázezer sváb kényszerült elhagyni Magyarországot. Azok, akik az országba érkezésüktől kezdve építették az országot, azt az országot, melyet előtte a törökök soha nem látott pusztasággá változtattak… - emlékeztetett az elnök hozzátéve: a magyarországi németek szenvedéstörténete emlékeztessen mindenkit arra, hogy az embernek elidegeníthetetlen joga ott élni, ahová születik.

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő két nyelven elmondott emlékezését követően Soltész Miklós a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szólalt fel. Emlékező beszédében többek között azt mondta: „Egy népcsoportot büntetni, mert anyanyelve azonos a megszállóéval, az agresszoréval, alávaló és teljességgel elfogadhatatlan!”

A templomból a környei vasútállomáson található kitelepítési emlékműhöz vonultak a megemlékezők, ahol a környei dalkör előadásával kísérve, szállingózó hóesésben helyezték el koszorúikat.

Galéria

Vissza