Történeti kertjeinket bemutató, roll-up kiállítással egybekötött vándorkollégium nyitórendezvényének adott helyet a vármegyeháza díszterme február 25-én.
A vándorkollégium témáját és sajátos módszerét a megyénkben feltárt 63 történeti kertről készült, a kutatást bemutató előadás és a kapcsolódó tárlat inspirálta. A program során elsősorban szakmai előadások hangzottak el. A kiállítás képei elsőként március 18-ától, Tatabányán, a kormányhivatalban lesznek megtekinthetők. A tablókon főként az egykori kastélyokhoz, kúriákhoz kapcsolódó kertek, parkok térképei, fényképei, leírásai láthatók Majktól a tatai Angolparkon át a rédei 24 Fenyő Tansövényig. A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság az Ormos Imre Alapítvány együttműködésével hozta létre a programot.
A nyitókonferencia résztvevőit Borsó Tibor, a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság elnöke köszöntötte.
– A vármegye történeti kertjeit feldolgozó kutatás 2014-től 2019-ig tartott. A Budai Kertcentrum campusának hallgatói és tanárai végezték a felmérést, ehhez kapcsolódik a mi programunk. A kiállítást a következő két esztendőben más programokkal társított vándorkollégiumként visszük el a vármegye különleges helyszíneire, amelyeken majd nem csak a roll-up kiállítást, hanem a kerteket is meg lehet tekinteni.
– A vármegyei önkormányzat az értéktáron keresztül kapcsolódik a vándorkollégiumhoz – tájékoztatott Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke. – A kiállított roll-up-okon keresztül a látogató megismerheti ezeket a kerteket és kedvet kaphat a személyes megtekintésre.
A megjelenteket többek között dr. Kancz Csaba főispán is köszöntötte, majd a
beszédeket követően a Forgórózsa Népművészeti Központ táncosai és énekesei adtak ízelítőt a magyar népi kultúra gyöngyszemeiből.
A szakmai előadások során elhangzott, hogy a program elsődleges célja olyan együttműködés kialakítása, amely által a vándorkollégiumban megszerzett tudásra alapozva összegyűjthetnek hasznos tapasztalatokat. Mindezeket a zárórendezvényen bemutatandó kiadványban kívánják közzétenni a szervezők.
A programba tervezik bevonni a pedagógusokat, közösségszervezőket, értéktárral foglalkozókat, kertészeti szakembereket és diákokat is.