Az aprócska lápi póc lett az év hala 2022-ben

Az aprócska lápi póc lett az év hala 2022-ben

A fokozottan védett lápi póc (Umbra krameri) kapta a legtöbb szavazatot a Magyar Haltani Társaság által hagyományosan meghirdetett közönségszavazáson.

A szervezet honlapján rendezett szavazásra december 31-én délig 5805 voks érkezett, ennek alapján alakult ki a végeredmény. A hazánkban őshonos, a Duna vízrendszerében élő, aprócska, mindössze 8–10 centiméterre növő lápi póc 50 százalékos eredményével jelentős különbségű győzelmet aratott.

A három jelölt közül a nagyobb folyóink gyorsabb szakaszain megtalálható selymes durbincs (Gymnocephalus schraetser) a voksok 12 százalékával lett a harmadik, míg az ezüstérmet 38 százalékos támogatottságával a lassú folyószakaszokat és állóvizeket kedvelő csapósügér (Perca fluviatilis) szerezte meg.

A magyar Vörös könyvben is szereplő, fokozottan védett lápi póc, amelynek eszmei értéke 250 ezer forint példányonként, a Kárpát-medencén kívül csak a Duna alsó szakasza mentén és a Dnyeszter torkolatvidékén él.

Amint neve is elárulja, növényekkel benőtt, álló vagy lassan áramló vizek jelentenek igazi otthont számára. A faj egykor tömegesen élt hazánkban, ám a lápok és mocsarak lecsapolását követően visszaszorult azok maradékaiba, a tőzegfejtők gödreibe, valamint csatornákba.

Zoltai Dániel, a KEMHESZ elnöke elmondta, a megyei horgászszövetség célkitűzései között szerepel, megőrizni vizeink élővilágának sokszínűségét, az abban lévő fajok változatosságát, ezért idegenhonos és invazív fajok nem kerülhetnek a Dunába. A ritka őshonos halak közül az elmúlt években kecsegét és menyhalat telepítettek a folyóba.

A kedvező törvényi környezet is hozzájárul a jelenős mennyiségű haltelepítéshez, ez az egyre növekvő horgásztársadalom számára biztosítja a fogás élményét, az aktív kikapcsolódás lehetőségét.

Galéria

Vissza