Kincses Megye: Dorog – F típusú vágathajtó gép

Kincses Megye: Dorog – F típusú vágathajtó gép

Az 1949-es magyar bányászati szabadalom világszabadalom lett. Több ország által megvásárolt és fejlesztett változatai ma is működnek a világ minden táján. 2016 óta a Megyei Értéktár is lajtstromozta.

A magyar szabadalom alapján létrehozott és továbbfejlesztett szeletekben jövesztő (megbontó, daraboló) ’F’ gépek a bányavágatok kihajtásának – szénben, kőzetben – komplex gépesítését oldották meg.

A gép jövesztő szerszáma két, tompaszög alatt kiképzett tengelyen, egymáshoz képest ellentétes irányban forgó tárcsákból áll. Palástfelületén a kőzetviszonyoknak megfelelő kések voltak felszerelve. A jövesztett terméket harácsoló karok terelik az ekéről a gépbe épített kihordóláncos vonszolóra.

A fejtő-rakodó gép hernyótalpon mozog, a lánctalpak egymástól függetlenül működtethetők. A villamos berendezések és a motorok sújtólég biztos kivitelűek, csepegő víz és szálló por ellen védettek, távkapcsolással működtethetők.

Az F gépekre a találmányi bejelentést 1949.május 20-án dorogi feltalálók dr. Ajtay Zoltán, Szilárd József és Koszorús István tette. Az első kísérletek a Dorogi Szénbányák Tokod-Altárói bányaüzemében kezdődtek az F-1 típusú kézi réselő szerszámmal. Gyártották az F-2, F-3, F-4, F-5 F-6 korszerűsített típusokat, ill. az Országos Bányagépgyár bevonásával további típusokat.

Az F típusú gépcsaládból 1968-ban a világ 22 országába 165 darabot adtak el.

Vissza