Turisztikai fejlesztések, útfelújítások indulnak a vármegyében, dübörög a településeken a TOP Plusz, így többek között ezek a témák is terítékre kerültek a csütörtöki vármegyei közgyűlésen.
Az ülés első napirendi pontjai között Dr. Kanász Gábor, a Szent Borbála Kórház főigazgatója számolt be a tatabányai Szent Borbála Kórház megvalósult és folyamatban lévő fejlesztéseiről.
A vármegyénket érintő, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. hatáskörébe tartozó fejlesztési projektek aktuális állapotát, illetve jövőben várható fejlesztéseket Farsang Csaba, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető-helyettese mutatta be.
A Kuny Domokos Múzeum által végzett, Komárom vármegye 1619-1849 közötti történetével kapcsolatos kutatásokról és vármegyei értékünk, a bakonybánki Bánki Donát Emlékszoba felújításáról Dr. Schmidtmayer Richárd, a Kuny Domokos Múzeum igazgatója számolt be.
A továbbiakban elfogadták a vármegye önkormányzatának 2023. évi költségvetéséről szóló rendeletet.
Az ülés utolsó, területfejlesztéssel, turisztikával foglalkozó napirendi pontjait egyhangúlag fogadták el a képviselők. Ezek között szerepelt a vármegyei források felhasználásának alapjául szolgáló 2021-2027-es időszakra szóló Integrált Területi Programjának módosítása.
Döntés született a vármegye útfejlesztéseinek folytatásáról is a TOP Plusz forrásaiból. A közgyűlés támogatta, hogy a Közút pályázatokat nyújtson be 4 és 5 számjegyű közutak felújítására a Kisbéri járásban, valamint a két vármegyei jogú városban, Tatabányán és Esztergomban mintegy 5,6 milliárd Ft értékben.
Jóváhagyta a közgyűlés azon konzorciumi megállapodásokat is, melyekkel a TOP Plusz forrásaiból két, közel 500 millió Ft-os turizmusfejlesztési projektcsomag valósulhat meg. A konzorciumok résztvevői a vármegyei önkormányzat vezetésével Lábatlan, Piliscsév és Tokod, valamint Almásfüzitő, Bábolna, Ácsteszér, Tata és Oroszlány önkormányzatai, cégei, továbbá civil szervezetek. A megvalósítani tervezett turisztikai fejlesztések többek között: római kori találmányok interaktív bemutatása, emlékhelykialakítás, motorikpark építés, élményösvény, csúszópálya, kötélhíd, mászófal telepítése, vízitúra útvonal létrehozása.
Az ülésen tájékoztattak a TOP PLUSZ vármegyei szintű végrehajtásáról is. A terület- és településfejlesztést szolgáló jelenlegi vármegyei keret teljes összege 53,6 milliárd Ft. Ebből két megyei jogú város (Tatabánya, Esztergom) kerete: 18,8 milliárd Ft.
Mindezidáig 126 támogatási kérelmet nyújtottak be, amelyekből eddig 89 kapott támogatást, összességében mintegy 22 milliárd Ft értékben.