Harminc kilométerre vándorolt egy esztergomi kecsege

Harminc kilométerre vándorolt egy esztergomi kecsege

Esztergomnál telepített, egyedi azonosítójellel ellátott kecsegét fogtak a napokban a Szentendrei sziget után, Verőcénél, a fő Duna-ágban.

A halat két hónappal ezelőtt engedték a Dunába. A telepítésen a fenntarthatósági témahéthez kapcsolódva a helyi iskolások és Hernádi Ádám esztergomi polgármester vett részt.

Az akcióban 300 kilogrammnyi, kecsegét telepítettek a Dunába a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) programjának keretében. A szervezet halgazdálkodási osztályának munkatársai valamennyi példányt egyedi azonosítójellel láttak el, ezzel az országos szövetség információkat szerezhet a faj életmódjára, szaporodása és viselkedésére vonatkozóan.

Schmidt-Kovács Bence a KEMHESZ szakmai igazgatója elmondta, a horgász szövetségek célja, hogy az állomány gyarapodásnak induljon, ezért ki szabad fogni, de a méret és súly meghatározása után vissza kell dobni.

A MOHOSZ 2025-ig tartó programjának köszönhetően a vízkezelők jelölt kecsegéket telepíthetnek és a visszafogási jelzésekből következtetnek az állomány nagyságára és elterjedésére. Kedvező tapasztalatok esetén hal újra foghatóvá válhatna, súly és méretkorlátozás mellett évente néhány példányt megtarthatnának a horgászok.

A 2015-ben év halának választott kecsege a tokfélék családjába tartozó őshonos folyami hal, mely jellemzően a nagyobb folyók síkvidéki, alsószakasz-jellegű részén él. Akár 1 méter hosszúra is megnőhet, egy méretes példány súlya elérheti a 6-7 kilogrammot is. Rovarlárvákkal, apró csigákkal, kishalakkal és növényi törmelékkel táplálkozik.

Galéria

Vissza