A napokban döntött a vármegyei értéktár bizottság kincsestárunk gyarapításáról két dorogi és egy vármegyeszékhelyhez köthető érték felvételével.
Ezek a következők: a tatabányai Stop Cukrászda, A 100 éves Dorogi Ipartestület és a Dorogi Bányászkodás Emlékművei.
A Stop Cukrászda 1975-ben családi vállalkozásként nyitott meg Bánhidán. Azóta is Rabóczky Jánosné alapító mestercukrász vezeti a családi vállalkozást. Bánhidáról a 80-as években került át a cukrászda székhelye Sárberekbe, ahol már egy helyen folyhatott a termelés és az értékesítés. Hamar nagy sikere lett itt is a cukrászdának, folyamatosan bővült a vendégkör. Az egyre növekedő igény kielégítése céljából folyamatosan bővítették, fejlesztették vállalkozásukat. A házias, hagyományos ízek kedvelői lassan fél évszázada látogatják töretlen lelkesedéssel a Stop Cukrászdát.
Számos versenyen, pályázaton indulnak, melyeken sikeres eredményeket érnek el, volt már övék az Év Fagylaltja és az Év Tortája versenyen is többször dobogósok lettek.
A Stop Cukrászda az utóbbi években több alkalommal is biztosít helyszínt az iskolások pályaorientációs üzemlátogatásaihoz. Nevéhez Guiness-rekord is fűződik, ugyanis 2001-ben 1500 adag somlói galuskát készítettek, majd saját rekordjukat megdöntve 2002-ben 3650 adagra emelték a tétet.
A 100 éves Dorogi Ipartestület 1923-ban alakult meg 544 fővel Dorog és Vidéke Ipartestület néven számos környező községek részvételével. A helyi iparosság szakmai összefogását a térségben kibontakozó ipari fejlődés ösztönözte, amely ekkor már két jelentős nagyüzemi központtal is rendelkezett: dorogi szénbányák, illetve a tokodi üveggyár. A szervezet legfontosabb feladataiként határozta meg a gondoskodást a rászorultakról, a társadalmi munkavégzést, valamint a részvételt a tanoncoktatásban. A szervezet 1948 és 1990 között Dorogi KIOSZ Alapszervezet néven folytatta érdekvédelmi munkáját. A dorogi szervezet Dorogi Ipartestületnéven újjáalakult, és azóta is ellátja feladatát.
A szervezet alapító elnöke Eggenhoffer Jenő, a tokodi üveggyár vezérigazgatója. 1983 óta a vezetőség tagja, majd ügyvezetője Szűcs György géplakatos, esztergályosmester, aki 1980-tól a megyei szervezetben is tevékenykedett, 1990-től pedig a KIOSZ országos elnöki tisztét is betöltötte. Szűcs György a mai napig ügyvezetője a Dorogi Ipartestületnek.
A Dorogi Bányászkodás Emlékművei Dorog egyik legszebb területén, a József Attila Művelődés Háza előtti téren találhatók. A monumentális márvány emlékművet 2013-ban adták át. Azóta emlékoszlopokkal is gyarapodott a park. Itt emlékeznek a hősi halottakra, az özvegyekre, a volt termelőüzemekre, és a mindezt működtető szakmai egyesületekre. A park szélén a „Föld kincsei” emlékkút látványa fogad. A négy alkotás fő mondanivalója az ember, a bányász, a mártírok, az özvegyek. Sokakat megérintenek az alkotások, mivel szinte minden helybéli múltjában fellelhető a bányászathoz való kötödés.
Az érintettek az emléklapokat a vármegyei értéktár fennállásának 10 éves évfordulóját ünneplő gálán veszik át Nyergesújfaluban.
Vissza