Hátrányos helyzetűeket segítő programok indulhatnak

Hátrányos helyzetűeket segítő programok indulhatnak

A vármegyében élő hátrányos helyzetűek felzárkóztatását segítő dokumentumokat fogadtak el a Felzárkózási Fórum hétfői ülésén a Megyeházán.

Az eseményen jelen volt Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár is.

A tanácskozás résztvevőit Sztojka Attila államtitkár, Bencsik János országgyűlési képviselő, Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke és Borsó Tibor közgyűlési alelnök, a Felzárkózási Fórum elnöke köszöntötte.

A Felzárkózási Fórum a vármegye hátrányos helyzetű célcsoportjainak felzárkóztatásában közreműködő és elkötelezett szervezeteket tömöríti. Az ülés középpontjában a felülvizsgált vármegyei Szolgáltatási Út Térkép (SZÚT) és vármegyei Esélyteremtő Paktum (VEP) elnevezésű dokumentumok megtárgyalása és elfogadása állt. A vármegyei önkormányzat saját teljesítésben készítette el a felülvizsgálatokat, lekövetve az elmúlt években bekövetkezett gazdaság-társadalmi változásokat. Az ismertető előadások után mindkét programot egyhangúlag elfogadták.

A dokumentumok megújítása az alapja olyan pályázatoknak, amelyekkel az önkormányzatok és konzorciumi partnereik a felzárkóztatást segítő programokat valósíthatnak meg, pontosabban a korábbinál jóval szélesebb tevékenységi körre nyújthatják majd be pályázataikat. Erre már lehetőség lesz a közeljövőben nyíló TOP_PLUSZ-3.1.3-23 „Helyi Humán Fejlesztések” pályázati felhívás második benyújtási szakaszában. A pályázati felhívás szerint ugyanis elvárás, hogy csak olyan szociális helyzetet javító tevékenységekre nyújtható be támogatási kérelem, amelyek a vármegyei SZÚT-hoz és VEP-hez illeszkednek. A „Helyi Humán fejlesztések” pályázatban a hátrányos helyzetű célcsoportokat (romák és mélyszegénységben élők, gyermekek, nők, idősek, fogyatékkal élők) segítő, támogató tevékenységek valósíthatók meg. Így többek között szemléletformáló, kompetenciaerősító rendezvények, képzések és programok szervezhetők.

– A vármegye akkor tud igazán jól fejlesztéspolitikát alkotni, ha a helyi igényekre és a térségi adottságokra figyel. A megyei esélyteremtési paktum ezt a keretet szolgálja. A szolgáltatáshiányos területeket és részeket vették figyelembe, de lényeges az is, hogy a generációk közötti együttműködést is elősegítse – mondta többek között Sztojka Attila államtitkár.

Popovics György azt emelte ki, hogy a dokumentumok felülvizsgálata az országban először itt készült el, s ezzel Komárom-Esztergom mintát is ad a többi vármegyének. Hozzátette: a társadalmasítás is kiemelkedően sikerült, hiszen több mint hétezer kitöltött kérdőív segített felmérni a települések szolgáltatáshiányait.

– A fórum elfogadta a dokumentumokat, és az utolsó pontot a szeptember végi vármegyei közgyűlés fogja rátenni. Terveink szerint már október elsejétől pályáztathatók lesznek ezek a programok – emelte ki többek között Borsó Tibor vármegyei közgyűlési alelnök, a Felzárkózási Fórum elnöke.

Galéria

Vissza