Kincses Megye: A tornyos csiga és Hantken Miksa megyei munkássága

Kincses Megye: A tornyos csiga és Hantken Miksa megyei munkássága

Hantken Miksa életútjának elismerése, hogy a dorogi paleocén szénréteg fedőjének jellemző csigakövületét Hantkeni-nek, nemzetség nevén Tympanotonus Hantkeninek nevezték el. Ismerjék meg a csiga és a 6 évig Dorogon kutató tudós történetét!

Hantken Miksa Sziléziában Jablunkán született, okl. bányamérnök, geológus és paleontológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Oklevelét 1846-ban a Selmecbányai Bányászati Akadémián szerezte. 1846-49-ben több bányában bányatiszt. 1849–50-ben Bécsben analitikai, kémiai tanulmányokat folytatott. 1852-ben Miesbach Alajos hívta Dorogra, ahol hat évet szolgált. A környék földtani viszonyait kutatta.

1858-ban Pesten telepedett le és őslénytani kutatásokat végzett. 1861–67-ben a pesti Kereskedelmi Akadémia tanára, 1866-tól az Magyar Nemzeti Múzeum ásvány- és őslénytárának őre. 1869-ben megszervezte a Magyar Királyi Földtani Intézetet, amelyet 1870-től, mint igazgató vezetett, 13 éven át.1882-től haláláig egyetemi tanár a Tudomány Egyetem paleontológiai tanszéken.

Nemzetközileg is kiemelkedő eredményeket ért el a Foraminiferák rétegtani szerepének tisztázása terén. Különösen értékesek a nagytermetű Foraminiferák, a Nummulitesek ( a név a latin nummulus "pénzérmecske" szóból származik) megfigyelései. A saját példányaiból összeállított gyűjteményeivel díjat nyert a Bécsi Világkiállításon, és nagy sikert ért el a bolognai geológiai világkongresszuson. A Nummulitesek tanulmányozásával új tudományos alapra helyezte a magyarországi eocén barnakőszén-kutatást.

Javaslatára fogadták el a földtani térképek színkulcsának egységesítését, újdonságnak számítanak a mikroszkópikus mészkővizsgálatai.

A magyarországi kőszéntelepekről az első gyakorlati szempontból is jelentős összefoglaló ismertetést ő készítette. A paleontológiának – őslénytan - egyik világhírű megalapítója. Tiszteletére a Magyarhoni Földtani Társulat 1963-ban három évenként kiosztásra kerülő Hantken Miksa-emlékérmet alapított. A nemzetközi szövetségek munkásságának elismeréseként több kövületet is elneveztek Hantken Miksáról, így a tornyos csigát is. A csiga látványosan és kézzel foghatóan szimbolizálja a bányászkodás által feltárt értékeket, hiszen a fúrások során felbukkanása előre jelezte a barnaszén meglétét.

A Tympanotonus Hantkeni, a tornyos csiga megtekintési helye a dorogi Riemann Bányászattörténeti Miniversum.

Galéria

Vissza