A Természetes Életmód Alapítvány egy új szellemű kísérletnek ad helyt a Gerecsei Tájvédelmi Körzet tőszomszédságában. Ismerje meg az Ökofalu tevékenységét.
A Természetes Életmód Alapítvány egy új szellemű kísérletnek ad helyt a Gerecsei Tájvédelmi Körzet tőszomszédságában. Egy kisebb, középkori települést épít, melynek alapját a közeli Baj községhez tartozó Öregkovács-hegyi ásatások adják.
Az ásatás során előkerült Árpád-kori körtemplom és a mellette feltárt későközépkori nemesi udvarház feltárása befejeződött. Az alapítvány szeretné megteremteni az érdeklődők számára az itteni tartózkodás vonzó feltételeit, valamint a kirándulás lehetőségét a zöldturizmus kedvelőinek. A természeti-, táji értékekkel harmonizáló vendégház kitűnő alkalmat kínál az időnként elemi szükségletként jelentkező lelassulásra, lecsendesedésre, és feltöltődésre.
Szellemi táplálékul a humán-ökológiai oktatóközpont programjai szolgálnak. Mindezeket keretbe fogja egy természetgazdálkodási modell, ahol a területen élő emberek közössége próbál fenntartható módon együtt élni azokkal az „útitársaikkal,” akik már korábban is itt voltak.
Az alapítvány által kezelt 20 ha különleges terület, 2006 óta Natura 2000 besorolást kapott. Musicz László, az Által-ér Szövetség szakmai igazgatója támogató levelében kiemeli, hogy a Természetes Életmód Alapítvány 1993 óta a komplex nevelési programjai segítségével mintát mutat, a természetközeli életmód, a múltunk tisztelete iránt. Kiemelkedő a Történeti Ökológiai programjuk, ahol az Ökofaluba látogatók, óvodástól az egyetemistákig a nagy létszámú családokig találkozhatnak az elődeink életmódjával, a hagyományok tiszteletével. Bemutatják, egy ásatás eredményeként (Baj, Öregkovács-hegy) a XIII.-XVI század életmódját, építkezését, táplálkozását, gazdálkodását, lelki életét, egy középnemesi falu múltján keresztül, felhívják a figyelmet a Tatai Várban található állandó kiállítás leletanyagára. A program címe: „Séta utcai ruhában a középkorban”