A komáromi folklór műhely megyénk egyik büszkesége, messzire viszik a magyar népi kultúra és megyénk jó hírét. Tudjon meg tevékenységükről többet!
A Garabonciás Táncegyüttes 1986-ban alakult meg Komáromban, a Csokonai Művelődési Központ akkori igazgatója, a népzenével is foglalkozó
Solecki Szilárd hívta életre. Tagjainak célkitűzése a helyi hagyományok ápolása, a magyar nép kultúrájának megismertetése a nagyközönséggel.
A gyerekek képzése 1987-ben kezdődött a helyi művészeti iskola néptánc tagozatának beindulásával, majd a tagozat megszűnése után a Garabonciás Folklór Egyesület, és a városi közművelődési feladatokat ellátó Csokonai Művelődési Központ segítségével működött, és folyamatosan élvezte és élvezi ma is Komárom Város Önkormányzata támogatását.
Az óvodásoktól a felnőttekig öt csoportban mintegy 100 gyermek és fiatal tanul Komáromban magyar népi játékokat, néptáncokat.
Évente mintegy húsz alkalommal szerepelnek a Garabonciások a város kulturális eseményein. Saját rendezvényük, az András napi vigasságok minden évben Advent előtt, amelyen valamennyi korosztályuk bemutatkozik. Ezeken kívül eleget tesznek számos intézmény és szervezet meghívásának nem csak a városban, hanem kistérségi és határ menti vonzáskörben is. Számos hazai és külföldi fesztiválon szerepelt az együttes fennállása óta, többek között Komárom- Esztergom megye testvérmegyéjében Midlothianban Skóciában, Komárom testvérvárosaiban: a finnországi Lietoban, a németországi Naumburgban, az ausztriai Judendorfban, a romániai Szászsebesen és természetes a szlovákiai testvérvárosában Észak- Komáromban. Több nemzetközi fesztiválra kaptak meghívást, ezek során vendégszerepeltek Litvániában, Finnországban, Ausztriában, Franciaországban. Az együttes rendszeres résztvevője a megyei folklór eseményeknek.
A Garabonciás Táncegyüttesnek 1992-ben Kiváló Együttesi címet adományozott a kulturális miniszter, 1994-ben Pro Urbe Komárom kitüntetést, 2009-ben megyei Príma díjat kapott. Tagjai számos területre elvitték a magyar népi kultúra jó hírét, a
legfontosabb azonban az a folyamatos munka, amely során a generációkat neveltek és nevelnek a magyar néphagyományok tiszteletére és megőrzésére.