Itt nyugszik a híres "Ördöglovas." A Gyermelyhez tartozó Gyarmatpusztán található gyönyörű kápolna és festői környezete a gyermelyi és gyarmatpusztai lakosok és a turisták kirándulásainak célpontja. 2020 decemberében nyilvánították megyei értékké.
A kápolna helyén a középkorban már kegyhely állt. A Gyarmatot benépesítő Sándor Antal földbirtokos 1774-ben a régi romokon egy kápolnát építtetett Szent Antal és Pál remeték tiszteletére.
A kápolna hosszúsága körülbelül hat méter, szélessége és magassága négy méter volt. Homlokzatán egy kis fából készült tornyocska volt, amelyben két kis harang függött. A templom padlója téglából készült, Szent Antal apátot és Szent Pál első remetét ábrázoló oltárképét pedig a falra festették. A kápolna oldalán volt egy kis remeteség és egy konyha, a kápolna mögött pedig egy kis szoba, amelyből az oltárra lehetett látni.
Sándor Paulina ezt a kis kápolnát apja, Sándor Móric utolsó kívánságának megfelelően halotti kápolnává alakíttatta át. Az 1879-ben elkészült sírkápolna kriptája az „Ördöglovas” és felesége, valamint gyermekkorában elhunyt kisfiuk nyughelye lett, és melléjük kerültek a bajnai templomban és temetőben nyugvó családtagok földi maradványai is. Az épület mögött pedig az „Ördöglovas” akarata szerint kedvenc lovát, Tatárt helyezték örök nyugalomra.
A kápolna neogót stílusban épült, csúcsíves bejáratához lépcsők vezetnek, előtte négy pillér kis előtetőt tart, felette a háromszögű oromzaton keretezett csúcsíves ablak nyílik. Oldalain három-három szintén keretezett csúcsíves ablak, a sarkokon és a tető vonalában armírozás díszíti a felületet. Nyolcszögletes, törtvonalú sisakkal lezárt huszártorony emelkedik a tető és az épületet ölelő facsoport fölé. Belseje is gyönyörfű: rokokó oltára, faragott padjai az olaszországi Velencéből származnak. A szenteltvíztartók óriási kagylóhéjak.
A műemléket a Millennium tiszteletére felújították, 2002-ben Dr. Paskai László bíboros, Esztergom-Budapesti érsek áldotta meg.
Ünnepnapokon egyházi szertartások – szentmisék, esküvők, keresztelők – meghitt helyszíne. A kápolna a helyiek múltjának, történelmének fontos hordozója, a jelenben pedig büszkeségük tárgya, mely megyei, sőt országos viszonylatban is jelentős értéket képvisel.