Kincses Megye: Oroszlányi Bányászati Múzeum

Kincses Megye: Oroszlányi Bányászati Múzeum

A bányászati eszközök, gépek, technológiák emlékhelye méltón jeleníti és őrzi meg az Oroszlány környéki bányászatot. Felnőtteknek és gyermekeknek is kiváló program a múzeum megtekintése a XX-as bányaüzem területén, ahol komoly fejlesztés is zajlik.

Az Oroszlányi Bányászati Múzeum ipari skanzenként mutatja be a oroszlányi bányaüzemek működését. Oroszlány külterületén, a majki kamalduli remeteség közelében, egy kisebb erdőség szélén található.

A skanzen épületei és berendezései eredeti állapotukban mutatják be egy modern bányaüzem felszíni létesítményeit, illetve működését. Az aknaüzem felújítása mellett, a bányák bezárása során ide gyűjtötték össze a szénmedence jellemző gépi berendezéseit és bányászati relikviáit is.

A főépület kiállítása az 1937-ben megindult oroszlányi szénbányászat történetéről ad áttekintést. Itt tekinthetők meg a Vértes hegységre jellemző ásványok, a geológusok és bányamérők eszközei, illetve műszerei. Bányász szerszámok, munka- és díszruhák, az 1945-ben alakult – és a bányásztelepülésekre olyannyira jellemző – fúvós zenekar relikviái is. Eredeti funkciójából a diszpécserközpont, illetve a bányamesteri- és a felügyeleti iroda berendezését őrzi az épület.

Szabadtéren sorakoznak a hazai bányagépgyártás büszkeségei, az úgynevezett "F" gépek. Ezeket a lánctalpas vágathajtó-gépeket az 50-es évek végétől – a magyar célokra kevésbé használható szovjet gépek felváltására – fejlesztették ki a magyar mérnökök.

A látványos gépezetek mellett még számos berendezés, illetve az eredeti sínhálózaton álló csille típus és mozdony mutatja be a földalatti munka segéd berendezéseit.

A skanzen leglátványosabb, központi épülete az aknatorony és gépház. Utóbbiakban is eredeti helyükön találjuk a csillék függőleges szállítását szolgáló aknagépet (vitlát) illetve kast (speciális liftet). Az üzemeltetés során felszínre kerülő szenes csillék kötélpályán jutottak el a felhasználó erőműhöz, a csillék feladó állomása, illetve a kötélpálya néhány oszlopa szintén megtekinthető.

Egy külön megépített mintatáróban valósághűen imitálták a bányabeli viszonyokat. Egy izgalmas földalatti séta keretébe sűrítve ismerhetjük meg a különböző biztonsági berendezéseket, melyek az omlások elkerülését, és a bányászok munkavégzését segítik. Egyúttal számos egyéb földalatti problémáról például a szellőztetés-, a robbanásveszély leküzdése-, világítás kérdésének megoldásáról, illetve magáról a szénfejtés módszereiről is képet kaphatunk.

2015-ben felvették a Megyei Értéktárba.

Vissza