Kincses Vármegye: Sgraffito alkotások Oroszlányban

Kincses Vármegye: Sgraffito alkotások Oroszlányban

Különleges műalkotások készültek az 1950-es években Oroszlány főutcáján, a Rákóczi úti házak homlokzatára, amelyeket példásan rekonstruált a város. Nemrég vármegyei értékké váltak.

A sgraffito vagy graffito (olaszul), a XVI. században Olaszországban keletkezett módja a falak díszítésének. Magyarországon az ún. pártázatos reneszánsz idejében terjedt el, különösen a Felvidéken

Az 1800-as évek végétől újra kedveltté vált. A budapesti Képzőművészeti Egyetem épülete is ilyen díszítéssel készült. A 20. század közepén a szocreál épületeken is előszeretettel alkalmazták.

Az eljárás során az egymásra felvitt különböző színű festékek vagy vakolatok felső rétegét precízen visszakaparják, kikarcolják, ami által előtűnik a mélyebben fekvő réteg színe és formák rajzolódnak ki. Az ötvenes évek szocreáljával jött újra divatba hazánkban ez a technika.

A 9 darab Rákóczi úti alkotás a következő (a Bányász klubtól a polgármesteri hivatal felé haladva):

Halászok (Vecsési Sándor).

Labdázók (Sarkantyu Simon),

Bányászcsalád (Blaski János) - ez látható képünkön,

Táncoló lányok (Ridovics László) és

Faültetők (Orosz János),

Aratók (Kokas Ignác),

Zenészek (Hock Ferenc),

Lányok madarakkal(Michnay Andrea),

Munkások (Óvári László),

1957 után az Oroszlányi Szénbányák Vállalat évi összes beruházásának egy ezrelékét kulturális célokra fordíthatta. Ebből az összegből rendelték meg a Képzőművészeti Alaptól és készíttették el a Rákóczi úti házak falán a sgraffitokat. 1957-59 között fiatal képzőművészek kaptak lehetőséget az alkotásra. A stílus szocreál, a témák azonban javarészt hétköznapiak.

Harminc esztendő után, az 1980-as évek végén, néhány alkotást megerősítettek, de ez a munka nem folytatódott, és végül a legtöbb pusztulásnak indult.

2012 és 2014 között a Rákóczi út valamennyi sgraffitója megújult Zámbó Kornél festőművész vezetésével. Az eredeti homlokzatdíszek maradványaira szigetelés került, és az új felületre a hagyományos technikával az eredeti műveket alkották újra. Az elpusztult részek pótlásához korabeli fényképeket, újságcikkeket is felhasználtak. Két egykori alkotó, Blaski János és Orosz János személyesen is részt vett a munkában.

A tizedik sgraffito 2015-ben született újjá. Zámbó Kornél 1977-es sportkompozíciója a régi sportcsarnokon található. Ezt is maga a készítő újította meg.

Oroszlány városképéhez eltörölhetetlenül hozzátartozik ez az épületdíszítő technika. A mai Magyarország területén ritka, mint a fehér holló, különösképpen ilyen szépen megőrzött állapotban. Ezért nemcsak megyei, hanem országos jelentőségű érték egy letűnt korból.

Galéria

Vissza