Kincses Megye: Tata – Kristály Imperial Hotel

Kincses Megye: Tata – Kristály Imperial Hotel

A Kristály Imperial Hotel az ország legrégebben üzemelő, 250 éves szállodája a működése során mindvégig fontos szerepet töltött be közéletében, építészeti és kulturális értéke szinte felbecsülhetetlen.

A Kristály Imperial Hotel épülete 1766-1770 között az Esterházy család megbízásából, Fellner Jakab tervei alapján épült.

A kezdetben Szarka Fogadó néven üzemelő Esterházy Szálloda a Bécs és Budapest közötti útvonal egyik fogadóállomása volt. Ebben az időszakban a feljegyzések szerint több híres ember tette tiszteletét a szállodában: Teleky Blanka, Blaha Lujza, Jókai Mór, Görgey Artúr, Kisfaludy Károly, Vörösmarty Mihály, Percel Mór, Feszty Árpád, Ferencz Ferdinánd főherceg, Heltai Jenő, Jávor Pál, Csortos Gyula, Dajka Margit, Kabos Gyu1a és Habsburg Ottó.

A mai eklektikus formáját az 1891-ben történt átalakítása során nyerte el, ekkor egy emeletet is építettek rá. A szálloda számos korszakot, hírnevet és mélypontot megélt, de mindig is a helyi közélet kedvelt színtere volt: az 1930-as években például a Tata-tóvárosra látogató színtársulatok mutatták be a színműveket, operetteket, évente több alkalommal.

A kétezres években a folyamatos beruházásoknak köszönhetően az immár Kristály Imperial Hotel nevet viselő szálloda teljes rekonstrukción esett át, és új, modern, négycsillagos szolgáltatásokkal bővült. 2007-ben megújultak a két műemléki szárnyban lévő szobák és létrejött az épületegyüttes belső udvara felé hatalmas üvegfelületekkel nyíló, kibővített elegáns fogadótér, a lobby. Egy következő fejlesztési szakasz keretében a wellness részleg és a mélygarázs bővítése, valamint egy barokk pihenőkert került kialakításra, amely látványával tovább növelte a fogadótér egyedi hangulatát. A 2010-es években új konferenciaterem és wellness központ is létesült benne.

Az épületben a múlt és az Esterházyak emlékét őrzik az eredeti épületszerkezetek, a címeres téglák, a borbárrá alakított Esterházy pince, a Magnólia konferenciaterem mestergerendái és látványos császároszlopa. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a szálloda épülete nemcsak fennmaradt az utókor számára, hanem stílusában és jellegében az eredeti épülethez illő, funkciókban gazdag terekkel, további bővítésekkel is gazdagodott, valamint a megye legnívósabb szállodájaként gazdasági jelentősége is számot tevő.

2010-ben, a Kristály Imperial Hotelt üzemeltető Gasztro-Kristály Zrt. elnyerte a "Komárom-Esztergom megye beruházója 2010" címet, melyet a kiemelkedő gazdasági tevékenysége elismeréseképpen a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés adott át. A magas színvonalnak köszönhetően szálloda 2014-ben elnyerte a Magyar Turizmus Minőségi Díját, egyedüli szálláshelyként Komárom-Esztergom megyében.

2015-ben az épület a Megyei Értéktárba is felvételt nyert.

Vissza