Hatalmas méretű szájának látképe szorosan összekapcsolódott a Tatabánya fölé magasodó Turul szobor látványával. Nyílásából tiszta időben Tatáig, Komáromig, sőt a Bakonyig is ellátni.
A Szelim-barlang a Tatabánya feletti Kő-hegyen, 289 méter tengerszint feletti magasságban található. A képződmény 45 m hosszú és 14 m magas: egy vízfolyás vájta ki a 200 millió éves mészkősziklából. A barlang jelentős őskori lelőhely, benne ősemberek tűzhelyének maradványait, elszenesedett fatöredékeket és állati csontokat tártak fel. A barlangból származik hazánk legrégebbi, mintegy 200 ezer éves, ember jelenlétére utaló lelete. A tatárjárás korából származó emberi csontokat is találtak itt. Fokozottan védett természeti érték.
A magyar nyelvészeti magyarázat szerint a barlang alakja szemre hasonlít, és ebből alakult ki a Szelim név. A szlovák nyelvészek magyarázata a helyi szlovák telepesek szedlim (nyereg) szavából vezeti le a nevet.
A barlanghoz fűződő egyik legenda szerint a tatár támadások idején a barlangban keresett menedéket környező falvak lakossága. Amikor egy János nevű kisfiú megszomjazott és hangosan sírni kezdett, édesanyja elvitte a közeli forráshoz. Ott azonban elfogták őket a tatárok, akik arra kényszeríttették az asszonyt, hogy árulja el a többiek rejtekhelyét. Miután rajtaütöttek a fegyvertelen lakosságon, a gyermekekre és az asszonyokra rágyújtották a barlangot, a férfiakat pedig elhurcolták. Bár a legenda igazságtartalma kétséges, a barlangtól nem messze található forrást János-forrásnak hívják.
A másik legenda azt meséli el, hogy hét falu lakossága a török időkben a barlang falai közé menekült, a törökök azonban megtalálták a rejtekhelyet, és rájuk gyújtották.
Azt is regélik, hogy itt rejtette el Szelim szultán a kincseit, s azokat mérges leheletű sárkány őrzi. S ha már sárkány, itt forgatták az Eragon című film egyes részeit (Galbatorix trónterméül szolgált).
A barlangot kutatja és „örökbe fogadta” a Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület. A barlang mondájához kapcsolódóan 2010-től minden évben megrendezik a Szelim-napi Regélő történelmi játszóteret.
2015 óta a Megyei Értéktár „kincseit” is gyarapítja.
Vissza