A skanzen az első olyan természetes környezetben kialakított szabadtéri múzeum, amely a a bányászok élet- és munkakörülményeit mutatja be.
Az 1988-ban megnyitott skanzen az első olyan természetes környezetben kialakított szabadtéri múzeum hazánkban, ami nem a paraszti élet- és munkakörülményeket, hanem az ipari munkások, elsősorban a bányászok élet- és munkakörülményeit hivatott hitelesen bemutatni.
Az Ipari Skanzen a technikatörténet és az életmódtörténet összekapcsolásával nemcsak Magyarországon, de nemzetközi vonatkozásban is egyedi muzeális kiállítóhely. A szénbányászat emlékeinek megőrzésére létrehozott kiállítóhely, megnyitása óta folyamatosan bővülő, és tematikájában is gazdagodó kiállításokkal várja vendégeit.
Az egykori „öreg XV-ös akna” eredeti állapotukban megőrzött üzemi épületei mellett a látogatók a rekonstruált, és eredetei berendezéssel ellátott lakó és iskolaépület segítségével megismerkedhetnek a bányászok életkörülményeivel is a bányanyitástól (1897) az 1960-as évek elejéig terjedő időszakban. A skanzennek ez az életmódot bemutató része folyamatosan újabb épületekkel és kiállításokkal bővül.
A Tatabányai Múzeum – Bányászati és Ipari Skanzen a helyi és a megyei szénbányászat és a szénre települt iparágak emlékeinek megőrzésével, közkinccsé tételével azt a célt kívánja elérni, hogy a szénbányászat hagyományait életben tartsa nemzetközileg is egyedülálló módon.