A vármegye közgyűlése a gazdasági fejlődést kiemelkedően elősegítő gazdasági szervezetek tevékenységének elismerésére a „Komárom-Esztergom Vármegye Gazdaságáért Kitüntető Címet” adományozhatja 10 kategóriában.
Cikksorozatunk 2024 kitüntetettjeit mutatja be.
Dr. Kocs Mihály 2014-ben alapította az Akhal-teke lótenyésztő farmját. A tenyészet célja, a fajta népszerűsítése (nyitás, a honfoglalás kori ló, ma élő legközelebbi rokona) és sportbeli képességeinek bemutatása. Ezt a fajtát alacsony egyedszáma okán (3500 törzskönyvezett egyed található a világon) 2021-ben az Agrárminisztérium veszélyeztetett fajtává minősítette, ezért a génmegőrzéséhez komoly hazai és nemzetközi érdek fűződik. Nyolc kancával és négy ménnel kezdte meg a tenyésztési programot, a mai napig húsz csikó tenyésztése valósult meg. Az állomány színvonalát jól tükrözi, hogy a magyarországi Akhal-teke összállomány 30 %-a és az európai összállomány 5 %-a a Tenyésztő farmján található.
Folyamatosan gondoskodnak a csikók magas szintű fizikai és mentális felkészítéséről annak érdekében, hogy a legmagasabb szintű sportteljesítményre legyenek képesek. Az Állatorvostudományi Egyetem címzetes egyetemi docenseként – az egyetemmel együttműködve – részt vesznek kutatási programokban és a hallgatók képzésében. Külső gyakorlati oktatóhelye a Bábolnai Kisalföldi ASzC Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakképző Iskola és Kollégiumnak. Számos nagysikerű nemzeti- és nemzetközi lovas rendezvényen az általuk tenyésztett lovakkal mutatjuk be a fajta szépségét (Kultúrtáj – ősök napja), Nemzeti Vágta, Bábolnai Gazdanapok). A farm fennállása óta több, mint 16 országból fogadott látogatókat, köztük olyan távoli országokból, mint Kanada, USA, Új-Zéland.
Mellette rendszeresen ismeretterjesztő előadásokat tartanak a fajtáról és a lótartáshoz kapcsolódó ismeretekről. Innováció keretében saját kutatási eredményekre alapozva kifejlesztette a lovak számára Horseatone és Horsebone porc és csontépítő készítményt, ami a hazai piacon egyre nagyobb teret hódít.
Tevékenysége nem tipikus agrárgazdasági jellegű, hiszen jelenleg nem a gazdasági eredmények elérése a fő cél, hanem a génmegőrzés, innováció, kutatás és oktatás. Ezek eredménye Dr. Kocs Mihály reményei szerint a későbbiekben fog kamatozni.
Díjak, elismerések:
2013 – Megyei Prima Primissima első helyezett tudós kategóriában
2019 – címzetes egyetemi docens (Állatorvostudományi Egyetem)