![](/assetts/topbar-handle.png)
A vármegye közgyűlése a gazdasági fejlődést kiemelkedően elősegítő gazdasági szervezetek tevékenységének elismerésére a „Komárom-Esztergom Vármegye Gazdaságáért Kitüntető Címet” adományozhatja 10 kategóriában.
Cikksorozatunk 2024 kitüntetettjeit mutatja be.
Mráz Szilárd Tamás 1952-ben született. Általános iskoláját Csolnokon végezte. Szakmai képzését az esztergomi Bottyán János Gépipari Technikumban kezdte. Apai ágon a családban édesapja kisipari foglalkozása korán a termelő tevékenység felé irányította. Technikusi tanulmányaiban pályamódosítást hajlott végre két év után és az esztergomi Vasipari KTSZ-ben kezdte el szerszámkészítő szakmunkás tanulóként tanulmányait.
Itt szerzett szakmunkás bizonyítványt 1972-ben. A technikumban eltöltött két évet nem hagyta elveszni. A munka mellen folytatta középiskolai tanulmányait, 1979-ben leérettségizett. Ez nem volt könnyű feladat, mert közben a kor törvényei szerint 1974 februárja és 1976 februárja között sorkatonai szolgálatát töltötte Sopronban. A honvédségi ideje alatt a technikum és apai villanyszerelő előélete a fémipari szakma mellett az elektromosság területén is jelentős képzettséget eredményezett, amit későbbi polgári életében, a vállalkozásban, a számjegyvezérlésű gépek kezelésében és a programozásában is jól tudott hasznosítani. Leszerelése után, a Vasipari KTSZ után 1979-ben az esztergomi Granvisus Szemüvegkeretgyárban vállalt munkát és fejlesztette, erősítette a szakmai jártasságát.
A Granvisus gyár kiemelkedően magas színvonalú műanyag fröccsöntő szerszámokat készített és a korszak színvonalán álló gépeken gyártotta a szemüvegkereteket. Ezekben az években a gyár műszaki fejlesztése lehetővé tette svájci CNC szikraforgácsoló gépek beszerzését. Budapesti képzéssel lehetősége nyílt egy ilyen gépen tökéletesíteni szakképzettségét.
1990. március 29-én kapta meg a vállalkozási engedélyét, ettől a naptól a Dorogi Ipartestület aktív tagja, rendszeresen részt vesz a vállalkozásfejlesztési képzéseken, előadásokon.
Vállalkozása ez alatt a 34 év alatt a gazdasági helyzet függvényében hol erőteljesebben, hol lassulásra kényszerülve, de mindig a műszaki fejlesztésre, a foglalkoztatás bővítésére, a továbbképzésre és az előremenetelen alapuló iparvezetésre épült. Bizonyítja ezt, hogy tevékenységének fejlesztéséhez letette a mestervizsgát. Több lábon állás céljából letette a műanyag feldolgozó szakmunkásvizsgát is.
1993-ban az IPOSZ-nak, a Német Kézműves Kamarával közösen szervezett három hetes CNC gépkezelői tanfolyamán is részt vett.
Az innováció több szinten és területen jellemző Mráz Szilád Tamás egyéni vállalkozóra.
A gyártmányok területén:
Mivel a cég úgy kezdte, hogy nem volt az elején alkalmazottja, a gyártmányok fejlesztése saját szaktudásra kellett, hogy épüljön. Mint szerszámkészítő és műanyag feldolgozásban jártas szakember ezt az irányt választotta. Használt műanyag fröccsöntő gépet vásárolt, felújította, a keresett termékhez szükséges szerszámot maga készítette el és gyártotta le. Ezzel összeállt az a lánc, amiben szinte az összes megtermelhető jövedelem a cégnél maradt.
Gyártó eszközök:
A meglévő eszközök nem voltak elégségesek. Tőke sem volt az indulásnál megfelelő mennyiségben. Áthidalásként a bérlés jöhetett szóba. Az így beindult gyártásból azután elkezdődött a töke képzés. A fejlődés következő állomása a pályázat útján elnyert támogatás és a lízing konstrukció volt. Ma már ott tart a cég, hogy hitel nélkül, önerőből tartozékokat, gyártóeszközt is tud vásárolni. Ezen a fejlődési soron végighaladva nem csak gyártó eszközök kellettek, hanem a gyártáshoz szükséges szoftverek, tartozékok, programok és persze folyamatos megrendelés. Mára már elmondhatjuk, hogy az innováció révén a hagyományos forgácsoló gépek mellett CNC huzal és tömbszikra forgácsoló, CNC szerszám marógép megmunkálóeszközzel is rendelkeznek. Az erre való betanítása munkatársainak az innováció szerves részét képezte és képzi ma is.
Munkaerő:
A műhely fejlődése magával hozta a munkatársak számának emelkedését, amely összhangban van a gépek kezeléséhez értő szakember, a munkák megszerzését végző tulajdonos, a gyártás irányítását végző mérnök és az adminisztrációt, pénzügyeket végző személyek számával.
Szinergia összhang:
Az igazi innováció az, hogy abban van fejlesztés, amihez azt a megrendelések szükségessé tették A géppark, a munkatársak folyamatos fejlesztése, az elkötelezettség ezt az eredményt hozta.
Díjak, elismerések:
2008 – Aranykoszorús Mester
2015 – Ezüst Jubileumi Gyűrű
2023 – 30 éves Jubileumi Oklevél