Tíz helyszínen emlékeztek együtt az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra a vármegyei önkormányzat vezetői a hétvégén.
Március 14-én, pénteken Lábatlanon, Tokodon, Tokodaltárón, Táton, Bábolnán és Csatkán járt a vármegyei közgyűlés elnöke és alelnökei, valamint a jegyző.
Tokodon a Lukácsi Máté Művelődési Házban tartották meg a március 15-i ünnepséget, melyen részt vett Erős Gábor, a térség országgyűlési képviselője és dr. Szerencsés Gergely István, a vármegyei közgyűlés alelnöke is. Bánhidi László polgármester köszöntője után a Tokodi Hegyeskő Általános Iskola diákjai idézték fel a 177 évvel ezelőtt, 1848. március 15-én történt eseményeket. A résztvevők ezután Fehér László tárogatóművész és a Kék Nefelejcs Nótakör vezetésével átsétáltak a Petőfi szoborhoz, ahol elhelyezték a nagyközségi önkormányzat, a helyi civil szervezetek, intézmények koszorúit is. A vármegyei önkormányzat nevében dr. Szerencsés Gergely István koszorúzott.
Ünnepi programra várták március 14-én a lábatlaniakat. 15 órától Sziklay család felújított sírját adták át a Piszkei temetőben, majd kiállításmegnyitó volt az Egészségházban. A tárlat Tulassay József, a település egykori körzeti orvosának állít emléket. 17 órától a Gerenday Közösségi Ház „A mi huszárunk" - Személyes történelem - című előadásnak adott otthont. A Sziklay Lajosnak emléket állító műsor előadója
Zsombolyay Sándor, Sziklay Lajos ükunokája volt. Az eseményen Borsó Tibor, a vármegyei közgyűlés alelnöke képviselte önkormányzatunkat.
Március 15-én Ácsteszér, Esztergom, Dorog, Tatabánya és Környe ünnepségein vettünk részt.
Tatabánya március 15-i ünnepsége a hagyományokhoz híven Bánhidán a Szoborparkban volt, ahol Borsó Tibor, a vármegyei közgyűlés alelnöke helyezte el a tisztelet koszorúját önkormányzatunk nevében.
Az eső miatt a Városi Birkózócsarnokban zajlott le Dorogon a március 15-ei ünnepség, amelyen Romanek Etelka, a vármegyei közgyűlés alelnöke képviselte önkormányzatunkat.
A Himnusz eléneklése után „1848. március 15. üzenete” címmel fiatalos hangvételű, nagyon színvonalas ünnepi műsort adtak a Petőfi-iskola diákjai a színültig megtelt birkózócsarnokban. Felkészítő tanáruk Bogár-Bódi Bernadett volt.
A rossz idő miatt a koszorúkat a Városgondnokság munkatársai helyezték el a program után a Petőfi téren a vármegyei közgyűlés alelnöke, a város vezetői, intézményei és civil szervezetei, illetve országgyűlési képviselők és a pártok helyi képviselői nevében.
Környén is megemlékeztek nemzeti ünnepünkre március 15-én. A program ökumenikus istentisztelettel kezdődött a katolikus templomban, és a Művelődési Házban folytatódott, ahol Beke László polgármester mondott ünnepi beszédet. Díszpolgári címet kapott Tóth Marián, Tardoskedd polgármestere a Környe és Tardoskedd közötti partnerkapcsolatok ápolása, fejlesztése területén kifejtett magas színvonalú, áldozatos munkájáért. A díszpolgár gondolatait és az őt követő, a Kisfaludy Mihály Általános Iskola ünnepi műsorát is percekig tartó vastaps zárta.
A forradalom hősei előtt tisztelgő ünnepi programok zárásaként az emlékezők a Kopjafánál helyezték el a kegyelet virágait.
A vármegyei önkormányzat részéről dr. Veres Zoltán jegyző, Környe önkormányzata nevében Beke László polgármester és Tirhold Kármen alpolgármester és még sokan mások koszorúztak.
Táncsics Mihály szülőfalujában március 15-én tartották az 1848-49-és forradalom és szabadságharc 177. évfordulójának tiszteletére rendezett ünnepi megemlékezést. A Táncsics Mihály Kultúrház és Könyvtárban Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke mondott beszédet, amelynek végén hangsúlyozta:
– „Március 15-e nem csupán a múlt emléke, hanem egy figyelmeztetés a jövő számára is. Ha összefogunk és bátran cselekszünk, akkor a nemzetünk sorsa a mi kezünkben marad. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a szabadság nemcsak azt jelenti, hogy mi választunk, hanem azt is, hogy mi dönthetünk saját sorsunk felett, és nem mások határozzák meg a mi utunkat.”
Stancsics Erzsébet és a Táncsics család leszármazottjának ünnepi köszöntője után az iskolások ünnepi műsora következett, majd az emlékezők, köztük Vuts Norbert polgármester, a környező települések vezetői és sokan mások, megkoszorúzták Táncsics Mihály szobrát.