Az „utolsó magyar Gulágnak” is nevezett egykori IX-es aknai csolnoki rabtábor 1956-os emlékhelyén tartottak megemlékezést október 23-án délelőtt.
A hely messze, külterületre esik, mégis szép számú emlékező közönség gyűlt össze, akiket először Kolonics Péterné, csolnoki polgármester köszöntött. Beszédében többek között ezt mondta:
– Meg kell tanítani a gyerekeiknek, hogy a megmaradásunkat és jövőnket jelentő szabadságot és nemzeti függetlenséget nem adják ingyen, újra és újra meg kell küzdeni érte. Kötelességünk, hogy a hősök emlékét megőrizzük, és az ifjúságnak elmondjuk, kik, mit és miért tettek 1956-ban. Csolnokon számos mementó szolgája ezt, és a rabtábori emlékhely létrejötte óta egyre többen zarándokolnak ide.
A megjelentek számára dr. Ernst Ervin a Politikai Elítéltek Közösségének ügyvezetőségi tagja, a rabtábor egykori lakója idézte fel a forradalom és szabadságharc napjainak csolnoki történéseit és emlékezetét. Beszélt a több napos éhségsztrájkról, fogyatkozó bajtársairól és a nagy becsben tartott könyvekről, melyeket csekély keresményükből szereztek be, és egymással megosztottak, s volt akiét évtizedekig, még a halála után is őrizték.
Az ünnepi programot a Heart Társulat korabeli szövegeket és újságcikkeket is idéző színielődása, majd koszorúzás zárta.
A rendezvényt támogatta a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat. A rendezvényt támogatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma Emberi Erőforrás Támogatáskezelő szervezete.