Megyéért Szakmai Díjat nyert a Bogáncs Kutya- és Kisállatotthon Alapítvány

Megyéért Szakmai Díjat nyert a Bogáncs Kutya- és Kisállatotthon Alapítvány

Komárom-Esztergom Megyéért Szakmai Díjat kapott az esztergomi Bogáncs Kutya- és Kisállatotthon Alapítvány. Ismerjék meg tevékenységüket, történetüket cikkünkből!

A Bogáncs Kutya- és Kisállatotthon Alapítvány 2004-ben alakult elsősorban az esztergomi gyepmesteri telepre befogott kutyák mentése céljából és ezzel egy időben kezdte meg az Esztergom, Csapási dűlő 0362. hrsz alatti önkormányzati tulajdonú, időközben állatmenhely besorolású terület egy részén egy kutyamenhely felépítését és üzemeltetését az Önkormányzattal kötött Használati szerződés alapján, melyet öt évente megújít az Önkormányzat.

2010-ben a terület egy újabb parlagon heverő részét kapták meg kutyaiskola kialakítása céljából, mely azóta is nagy sikerrel működik. 2015-ben a terület még maradék parlag részén egy újabb menhely részleget építettek fel, így a menhely összes és végleges befogadóképessége 180 kutyára bővült.

A terület két részében kutyamenhely, egy részében gyepmesteri telep, egy részében kutyaiskola feladat végzése a használati szerződés szerint, mely előírásait betartják, a területen más tevékenység nem folyik. Az elmúlt időszak alatt egy korszerű, a hatályos jogszabályok előírásainak megfelelő állatmenhelyet sikerült kialakítani, melynek korszerűsítését folyamatosan végzik. A Bogáncs Kutyamenhely ma már országosan ismert, valamint 2021. évben az erre vonatkozó előírások teljesítésével EU nyilvántartott menhely engedélyt is kapott.

Az Alapítvány folyamatosan törekszik arra, hogy minél több kóbor, gazdátlan állatnak szerető gazdát és otthont biztosítson. Az Alapítvány célja, hogy a gyepmesteri telepre bekerült kutyákat megmentse, ideiglenes lakhelyet biztosítson, amíg szerető, felelősségteljes gazdát nem találnak nekik. Az örökbefogadást megelőzően az Alapítvány munkatársai minden esetben személyesen győződnek meg arról, hogy az örökbefogadó megfelelő körülményeket tud-e biztosítani a hozzá kerülő állatnak, illetve az örökbefogadást követően is rendszeresen ellenőrzik, hogy az örökbefogadó biztosítja-e a vállalt feltételeket.

A menhelyre minden évben sokkal több kutya kerül be, mint ahánynak új otthont tudnak találni. Az alapítványnak nem az az elsődleges, hogy a kutya a menhelyen kívülre kerüljön, hanem hogy az örökbeadások során megfelelő és felelősségteljes gazdát találjanak a kutyáknak. A felelősségteljes állattartást és az állatvédelmi törvény alapvető szabályait figyelembe véve nem adnak örökbe kutyát albérletbe, láncos tartásra, olyan hétvégi házhoz, ahol nem laknak, és olyan körülmények közé, melyek sértik a helyi állattartási rendeletet. Az örökbefogadáskor a kutyák oltva, chippel ellátva és ivartalanítva kerülnek új gazdájukhoz.

Évente több száz kutya kerül az Alapítvány révén új gazdához, ebben jelentős segítséget jelent az Alapítvány által külföldi, német testvéralapítványokkal történő együttműködés is. Az Alapítvány az örökbefogadást követően nem csak ellenőrzi a megfelelő állattartást, de munkatársai készséggel állnak az örökbefogadók rendelkezésére bármilyen tanáccsal, javaslattal.

Eddigi működésük során több mint 5800 kutyának, 390 macskának találtak új otthont, melyek elsősorban az esztergomi gyepmesteri telepről kerültek hozzájuk. Ezen kívül utcai mentettek, gazdánál rossz körülmények között élő kutyák (a gazda együttműködésével), valamint más gyepmesteri telepről altatás elől mentett kutyák kerülnek elhelyezésre a menhelyen. 2017. január 1-jétől az alapítvány átvállalta az önkormányzattól a gyepmesteri feladatok végzését és a gyepmesteri telep üzemeltetését, mely anyagi fedezetét önkormányzati támogatás biztosítja.

A járvány ideje alatt az állatvédelmi civil szervezetek társadalmi munkáját, így az esztergomi kutyamenhelyét is különösen nehezítette, hogy a rendezvények, adomány gyűjtések, örökbefogadások száma jelentősen csökkent. A menhelyen dolgozó munkatársaknak ebben a nehéz helyzetben is el kellett látniuk napi feladataikat, többek között gondoskodni kellett az állatok mindennapos ellátásáról, szocializációjáról.

Galéria

Vissza