Megyei Értéktár megyenap Lábatlanban

Megyei Értéktár megyenap Lábatlanban

Megyénk gazdag értékekben, immár 181-re emelkedett a Megyei Értéktárba felvett „kincseink” száma. Ezért került sor a lábatlani Gerenday Közösségi Házban (megyei érték) a megyei identitás program keretében megrendezett Megyei Értéktár megyenapra.

A vendégeket Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke köszöntötte, aki felidézte a kezdeteket, az értéktári mozgalom 2013-as megyei indulását, majd kiteljesedését.

– Örömömre szolgál, hogy se szeri se száma a helyi értéktáraknak, ahol gyűjtik az értékeket, melyek java része megtekinthető a kemertektar.hu honlapon – tette hozzá az elnök. Azt is kiemelte, hogy ez a rendezvény a Megyénk körül megyünk körül program része, mely a megyei identitás erősítését tűzte ki célul.

Üdvözölte a jelenlévőket Teller Péter, Lábatlan polgármestere is, majd Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, aki többek között arról szólt, hogy helyes volt a hungarikum és értéktári mozgalom elindítása, hiszen híján voltunk a büszkeségnek, az önbecsülésnek és az önazonosság biztos talajának. Szükség van azon pontok megkeresésére, ami összeköt bennünket, s ami megmutatja, honnan érkezünk.

A délelőtt folyamán Érték, identitás, ígéret címmel tartott előadást Bódis Gábor, a Hungarikum bizottság tagja, majd Simon László, Kocs polgármestere mutatta be a Kocsi kocsit, ami tavaly a hungarikummá válás kapujába „gurult”, vagyis felvették a Magyar Értéktárba. A megyei értékár működését, a bizottság munkáját Dr. Veres Zoltán megyei jegyző ismertette.

A folytatásban az idén 70 éves Csolnoki Német Nemzetiségi Vegyes Kórus rövid előadása nyitotta meg a megyei értéktári emléklapok átadását. A kórus a napokban született döntés nyomán lett megyei érték. A rendezvényen összesen 35 érték javasolói, illetve az érintett települések vezetői vehettek át okleveleket a megyei értéktárba kerülésről.

Ezután Vörös János a megyei identitás program vezetője összegezte a napokban záruló programsorozat eseményeit, a megvalósult elemeket. Őt követően Hornyák Pálma Éva, az NMI megyei igazgatója az Értékfeltárás szerepe a közösségek megerősítésében címmel tartott előadást, végül a délelőtti program zárásaként Szekér Zoltán, a Dorogi Értéktár Bizottság tagja adott ötleteket az értékek turisztikai szempontú megközelítéséhez, népszerűsítéséhez.

A Gerenday Közösség Házzal szomszédos Dunamente Ökoturisztikai Látogatóközpontban megyei és helyi értékekből álló kiállítás, valamint hungarikum és megyei értéktár játszóház várta a gyerekeket és az érdeklődőket. Délután a megyei értékeket bemutató kisfilmeket vetítettek, valamint az érkező csoportok megismerhették az interaktív kiállítást és az arborétumot is.

Galéria

Vissza