Sárkányok harcáról szól ez a mesés történet. A szörnyek ma is a mélyben alusznak, de néha felébrednek és…
Bakonysárkány falut korábban egyszerűen csak Sárkánynak hívták. A környékbeli településeken azt tartották, hogy a „Bakonysárkány”, mint szörnyűséges lény feje a Sárkány nevű település alatt a föld mélyében van lekötözve. A sárkány teste, maga a Bakony-hegység, ami Székesfehérvárra közeledve jól látható az út jobb oldalán. A másik sárkány a „Vértessárkány”, aminek teste a Fehérvárra menő hadiútról balra jól láthatóan kiemelkedik. A feje, a Csóka-hegy, amit a várral kötöztek meg.
A régiek szerint a két sárkány állandóan viaskodott egymással. Emiatt, állandóan földrengés volt a két hegy között a Móri-árokban, ami jelentős veszélyt jelentett a fontos út mentén lévő településeknek és az utazóknak.
A király egyszer megelégelte a dolgot, és elhatározta, hogy megkötözi a két sárkányt, hogy az út biztonságos legyen. A „Bakonysárkányt” a király hős lovagjaival, a falu határában található víz mocsaras részére csalta, s a fején és a nyakán köteleket átdobálva, a mocsárba süppesztve elülső lábait, a sárkány fejét a láp segítségével kötözte meg. A „Vértessárkányt” az óriások segítségével sikerült csak megkötözni, akik a király oldalán harcba szálltak a veszedelmes vadállattal. A lovagok köteleikkel megfogták a sárkányt, majd az óriások vezére Úriás, lebirkózta az állatot, és a Csókakői Vár kőabrincsával, örök fogságba ejtette azt. Ám nagy árat fizetett Úriás, mivel az utolsó erejét összeszedve a „Vértessárkány” átkozódó tüzet okádott rá, és egész udvarháznépére, akik mindannyian kővé változtak. Emiatt olyan tüzesek a csóka hegyen a borok, mert a sárkány tüze táplálja a csókakői borokat.
Úgy tartják a várvölgyben, ott áll a kővé vált Úriás, a csákberényi erdőben pedig egész udvarnépe: hatalmas kövekké válva dermedten állnak a falu felé vezető erdei úton, tanúságot téve az óriások áldozatáról, amit az emberekért és a királyért tettek.
Így, azóta, az út és annak környéke biztonságos, és a két sárkány örök álmát alussza, bár „Bakonysárkány” néha megébred az öregek szerint. A Bakonysárkány alatt lévő sárkány még néha felébred, és bűzös leheletét időnként érzik a falu lakói. Azt mondják az itt élő népek, ha a mocsár nagyon bűzölög és bugyborékol, akkor az, földrengést jelent, mert „Bakonysárkány” megmozdul, próbál szabadulni az évszázadok óta tartó rabságából, lekötözöttségéből.