Jelentősen könnyítik a társas, együttműködést igénylő helyzetek kezelését is a speciális kommunikációs igényű emberek számára azok az eszközök és módszerek, amelyeket előadásokon mutattak be a Komárom-Esztergom megyei érdeklődőknek május 18-án.
A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NFSZK) országos online roadshow-jának előadásain a speciális kommunikációs szükségletű, a felnőtt beszéd-és nyelvi fogyatékos és az autizmus spektrum zavarban érintett személyek kommunikációs támogatási lehetőségeit ismertetik.
A speciális kommunikációs igényű személyek rendkívül heterogén csoportot alkotnak a sérülés jellegéből, súlyosságából, a tünetek változatosságából és az életkori eltérésekből adódóan. Ami közös bennük, hogy mindannyiuknál a beszélt és/vagy írott nyelv súlyos mértékű zavara áll fenn. A beszéd hiánya vagy sérülése miatt az érintett személyek nehezen tudják megfogalmazni gondolataikat, panaszaikat, kívánságaikat. Sok esetben nehezítetté válik számukra az olvasás, írás, illetve különböző mértékben sérülhet a beszédmegértésük – , ami hatással van a gyermek vagy fiatal személyiségének fejlődésére.
Számukra kínál személyre szabható, speciális megoldásokat az augmentatív és alternatív kommunikáció (AAK). Az AAK sokrétű és gazdag eszköztárat és módszertant foglal magában, aminek része lehet a beszélt nyelv, a taktilis jelek, a kommunikációs táblákon vagy elektronikus eszközökön megjelenített szöveg, képek, ábrák és szimbólumok. Az AAK tehát egyrészt egy kifejezési eszköz és segítség a beszéd kialakulásához, másrészt pedig fontos támasz a beszéd megértésében is.
A MONTÁZS projekt június közepéiig tartó, 20 alkalmas előadássorozatán ezeket a módszereket, eszközöket, a projekt keretében elérhető szolgáltatásokat mutatják be a szakemberek. Mivel ezek a kommunikációs formák jelentősen elősegítik az érintettek önrendelkezését és szociális beilleszkedését, fontos cél az AAK fogalmának széleskörű megismertetése.
Az előadások nemcsak az érintetteknek és családtagjaiknak, hanem az adott régióban működő egészségügyi intézmények dolgozóinak, a köznevelési, szociális intézmények és kapcsolódó szakmai szervezetek tagjainak, továbbá az érintett felsőoktatási intézményekben tanulóknak egyaránt hasznos lehet. Az előadók nem csupán információkat adnak át az egyes eseményeken, de lehetőség van tőlük kérdezni is.
Természetesen a segítségnyújtás messze nem merül ki ezekben az előadásokban. A MONTÁZS projekt keretében ugyanis hat AAK-módszertani központ működik (Debrecenben, Kaposváron, Szegeden, Zalaegerszegen, Miskolcon és Budapesten), amelyek a speciális kommunikációs szükségletű személyek és családtagjaik, valamint a velük foglalkozó szakemberek számára nyújtanak térítésmentes szolgáltatást és támogatást.
A Komárom-Esztergom megyei érintettek számára a Budapesti AAK-Módszertani Központban (Váci út 191.) érhető el a szolgáltatások teljes köre: felmérés és diagnosztika, egyéni tanácsadás és fejlesztés, valamint eszközkölcsönzés.
A szakemberek az aak.szolgaltatas@nfszk.hu címen érhetők el.
Bővebb információ a MONTÁZS projektről: https://www.nfszk.hu/projektek/montazs-projekt