Projektnyitó rendezvény keretében ismertették az oroszlányi városházán azt a zöldfejlesztési projektet, amelynek keretében az önkormányzat jelentősen megújítja a Malom-tó környezetét.
A munkákra a vármegyei önkormányzat által koordinált Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Pluszból (TOP Plusz) elnyert kereken 300 millió forintos európai uniós támogatásból kerülhet sor. Az eseményen jelen volt Lazók Zoltán jelenlegi polgármester, valamint Takács Károly, aki októbertől tölti be a városvezetői tisztséget.
A köszöntőkben Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő a fejlesztés szükségességét hangsúlyozta, valamint kiemelte, hogy az elmúlt tíz évben a TOP-os pályázatok segítségével több mint 5 milliárd forint gyarapította Oroszlányt.
Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke többek között elmondta: fontos a TOP programot koordináló vármegye számára, hogy olyan projekteket sikerüljön kiválasztani, amit a helyiek a legjobban szeretnének, és ennek az ikonikus területnek a megújítása épp ilyen volt. – Úgy gondoljuk, az itt élő lakosság megérdemli, hogy olyan környezetben tudjon pihenni és feltöltődni, amely egy kicsit lélekemelő és jó érzéseket kelt.
A Malom-tó projektjét az önkormányzat a városüzemeltetési feladatokat ellátó Oroszlányi Ingatlankezelő és Hasznosító Zrt.-vel közösen valósítja meg. A tájékoztatók során bemutatták a projektet megalapozó városi klímastratégiát és a zöldinfrastruktúra fejlesztési akciótervet. Ezeket az előzményeket az OIH Zrt. vezérigazgatója, Németh Gábor ismertette, majd 300 milliós program részleteit Busz Tamás tervező, a Partner Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője tárta a jelenlévők elé.
Ami a részleteket illeti, a fejlesztés során új játszóeszközökkel bővül a Brunszvik Óvodával szemközti játszótér, ahol az árnyékolás mellett ivókút is épül, valamint kerékpártárolókat és pingpongasztalt telepítenek.
Több ezer növényt ültetnek, jelentős területet füvesítenek, és esőkertet is kialakítanak. A tó körüli sétány fejlesztése 1387 méter hosszban tervezett. Új közvilágítást is kiépítenek, aminek keretében a tó hídja is lámpákat kap, így az egész terület éjszakai világítása biztosított lesz. A világító oszlopok okos településüzemeltetési megoldásként időzített mozgásérzékelővel lesznek ellátva, így magasabb fényerővel csak a gyalogosok által éppen használt helyeken fognak világítani, hozzájárulva az energiatakarékos működéshez. A tóba két levegőztető szökőkút települ, amelyek a víz áramoltatását és a levegő párásítását fogják segíteni.
Tizenkilenc új parkolót építenek, huszonkét parkoló aszfaltburkolata pedig megújul. A kényelmes időtöltés segítésére úszóstéget és négy napágyat helyeznek ki, ezen felül 24 pad, 8 asztal és 15 darab hulladékgyűjtő edény telepítése is megvalósulhat.
A biztonságérzet és a vagyonvédelem érdekében tizenhat térfigyelő kamerát szerelnek fel. A kivitelezés során kitermelt földből kilátópont épül, ahonnan távcsővel figyelhető meg a zavartalanul hagyott szigetek elővilága. A tó körül tájékoztató táblák segítségével „zöld tanösvény” is létesül, a fejlesztést szemléletformáló kampány is segíteni fogja.
A projekt keretében 3 hektárt érintő zöldterületi fejlesztés valósul meg, javítva a hőháztartási egyenleget és növelve a biológiai aktivitásértéket. Mindezeknek legkésőbb 2026 végére kell megvalósulnia.