Ácsteszéren új turisztikai attrakció jön létre, Almásfüzitőn, Bábolnán, Oroszlányban és Tatán pedig kiegészülnek a régiek.
A mintegy félmilliárd forintos európai uniós projektet a vármegyei önkormányzat vezette konzorcium valósítja meg a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) keretében elnyert, pontosan 497,34 millió forint támogatásból.
Az ácsteszéri kultúrház adott otthont csütörtökön délelőtt a projektindító rendezvénynek, amelyen Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke, Borsó Tibor alelnök, Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, dr. Kancz Csaba főispán, valamint több polgármester és turisztikai szakember vett részt.
Popovics György beszédében kiemelte, hogy a vármegyei önkormányzat által koordinált TOP-ban tizenkét turisztikai fejlesztésre 3,4 milliárd forintot tudott fordítani a vármegye. A megalapozás után, most az egymásra épülés jegyében folytatódik az attrakciók bővülése.
– Vármegyénkben nem elsősorban a luxusszállodák építése a cél, hanem a mi adottságainknak jobban megfelelő bakancsos, kerékpáros és szakrális turizmus fejlesztése. Jelen pillanatban a TOP Pluszban 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre turisztikára, ebből 1 milliárd a védett keret. Ennek az összegnek egyik feléből a most bemutatott projektek jönnek létre, a másik közel félmilliárdos forrásból pedig a vármegye keleti felén születnek újdonságok, amelyeket tegnap mutattunk be Lábatlanon. A maradék 1,5 milliárd forint sztenderd keret, ami szabadon pályázható, és nemsokára ez is el fog indulni.
Popovics György elmondta még, hogy a vármegyei önkormányzat egy másik konzorciumban a TOP Plusz aktív turisztikai keretéből 1,4 milliárd forintra pályázott. Ezekben a májusban várhatók döntések, és siker esetén a Bakonyalján, Dorog környékén és Tatán gyarapodhatnak a látványosságok.
Dr. Kancz Csaba egyetértett Popovics Györggyel abban, hogy mi saját magunk is ismerjük meg a vármegyét, jussunk el a legkisebb falvakba is, majd az ország ismertebb pontjaira is. Talán ez a legfontosabb, és ezért is értékesek ezek a projektek, hiszen a kicsin keresztül fókuszálnak a nagyobb célok irányába.
Czunyiné dr. Bertalan Judit úgy vélekedett, hogy a Popovics György vezette vármegyei önkormányzat 2010 óta szüntelen vívja a csatákat a nagyvárosi fejlesztések mentén a kistelepülések boldogulásáért és előremeneteléért.
– Hogy ez a lendület tudjon folytatódni, és az a munka se álljon meg, amit az önkormányzati vezetők az elmúlt esztendőkben befektettek kistelepüléseik szépítésébe, ahhoz Popovics Györgynek meggyőző többségű erőre van szüksége a közgyűlésben. Ebben kérem a segítségüket és a közreműködésüket június 9-én – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
A program másik felében Magyarics Gábor turisztikai szakértő bemutatta a projekteket.
Almásfüzitőn az Azaum Római Táborban harcászati és tudománytörténeti interaktív kiállítás hoznak létre. Többek között egy egyedileg gyártott faltörő kost állítanak fel a tábor falához.
Ácsteszéren egy aktív turisztikai információs és szolgáltatási központ létrehozása a cél. Létesül rendezvénytér, valamint a meglévő pajtában, pincében egy szabadulószoba. Emellett Ácsteszér egy másik helyszínén motorik park és élményösvény épül.
Bábolnán a projekt keretében létrehozzák az egykori bábolnai téglavető emlékhelyet, az ún. Tégláriumot. Létesülnek még szelfipontok és a városba érkező látogatók fogadási feltételeit, komfortérzetét javító fejlesztésként okospadok.
Az Oroszlányi Bányászati Múzeumban az egykori földalatti bányatérség felszínen történő felfedezését segítő kincskeresőjáték-család készül. Ennek révén megteremthető az összeköttetés – az egykori „grófi úton” keresztül – a majki Kamalduli Remeteség és az Oroszlányi Bányászati Múzeum között, mely hosszabb itt tartózkodást biztosít.
Tatán az Által-ér Tata és Vértesszőlős közötti szakaszán egy kenuzható vízitúra-útvonalat alakítanak ki mintegy 5 km hosszan. Kiegészítő elemként a vízfolyás mellett gyalogösvény létesül. Továbbá a Kőfaragó ház látogatóközpont élménykínálatát is bővíteni fogják.